Koalicija nevladinih organizacija koje zagovaraju formiranje Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ, ponovno pokreće kampanju na Balkanu.

Koalicija za REKOM će ove subote na Trgu republike u Beogradu ponovo sakupljati potpise podrške, u nastojanju da se balkanski lideri obavežu da će rešiti pitanja koji se odnose na suočavanje sa ratnom prošlošću.

Učesnici kampanje će do 24. maja sakupljati potpise u gradovima svih bivših jugoslovenskih zemalja, osim u Makedoniji, zbog tekuće političke krize.

“Shvatili smo da više ne postoji nikakvo razumevanje za suočavanje s prošlošću (na Balkanu), i da se ovo pitanje, koje je vrlo važno za budućnost regiona, stavlja pod tepih“, kaže za BIRN Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava, koja je deo Koalicije za REKOM.

Zbog toga su, kako dodaje, Fond za humanitarno pravo, Koalicija za REKOM i Inicijativa mladih za ljudska prava odlučili da ponovo pokrenu proces prikupljanja potpisa podrške u nastojanju da se važnost formiranja ove komisije nađe na političkoj agendi.

Oni žele da ubede lidere bivših jugoslovenskih zemalja i predstavnike Evropske unije da potpišu sporazum koji će ih obavezati da formiraju ovu komisiju.

Ove organizacije će, kako kažu, na samitu koji se treba održati u julu u Trstu zatražiti od lidera zemalja Zapadnog Balkana da preduzmu neophodne korake za uspostavljanje REKOM-a.

Cilj ove regionalne komisije je utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ od 1. januara 1991. do 31. decembra 2001. godine.

Koalicija za REKOM osnovana je 2008. godine, a prva kampanja za prikupljanje potpisa pokrenuta je 2011. godine.

Sakupljanje otpisa je bilo organizovano u svim glavnim gradovima bivše Jugoslavije, ali i online.

Inicijativa za REKOM namerava da prikupi milion potpisa podrške, a do sada je dobila oko 600.000.

U posljednjih nekoliko meseci aktivisti za ljudska prava upozoravaju da su posleratni procesi tranzicione pravde u regionu u zastoju.

“Pravo na znanje o tome šta se dogodilo u prošlosti je potpuno napušteno“, izjavila je u martu, na konferenciji za novinare u Beogradu, Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo.